1 1 1 1 1

Ši knyga „Gyvenęs pagal priesaiką. Atsiminimai apie Kazimierą Kalibatą“ – tai atsiminimai apie violončelininką, žinomą folkloristą, „Versmės“ leidyklos bendradarbį, vieną „Lietuvos valsčių“ serijos monografijos „Pašvintys“ sudarytoją Kazimierą Kalibatą, jo visuomeninę ir kultūrinę veiklą. Knygoje „Gyvenęs pagal priesaiką. Atsiminimai apie Kazimierą Kalibatą“ pateikiami ir jo paties užrašyti įspūdžiai iš vaikystės, artimųjų gyvenimo, pokario laikotarpio, su meile ir įdomiai aprašytas niekuo neišsiskiriantis iš tūkstančio kitų Žiemgalos krašto Vilūnaičių kaimas. Tam reikia turėti folkloristo gyslelę (panašiai kaip Mikalojaus Katkaus „Balanos gadynė“), skirti dėmesio ir iškelti kaip vertybę. K. Kalibato gyvenimas padalintas tarp violončelės ir liaudies dainos, susidūrimai su netoli nuo mūsų nutolusia okupacijos prievarta, kova su ja sklinda iš atsiminimų puslapių ir tampa aktualū bei gali sudominti neabejingą skaitytoją.

1 1 1 1 1

Kanklės – Lietuvos kultūros paveldo dalis, etninio tapatumo simbolis, jungiantis tradicinę ir šiuolaikinę kultūrą. Kataloge pristatomos kanklės surinktos iš visos Lietuvos muziejų – didelė dalis jų priklausė garsiems kanklininkams ar gamintos žinomų meistrų. Šis sukauptas turtas padės ne tik kankles tyrinėjantiems mokslininkams, bet ir kiekvienam, norinčiam pažinti kanklių kultūrą.

1 1 1 1 1

Lietuvių kompozitorių kūriniai balsui ir fortepijonui.

1 1 1 1 1

„Rondo sonata“ (1978) – studijų laikų lyriškai šmaikštus kūrinys, kuriame puikiai dera laisvai traktuojama grakšti klasikinė forma ir džiaziniai motyvai. Kūrinys prasideda fortepijono įžanga, kurioje išryškėja džiaziška ostinatinė „boogie-woogie“ ritmo formulė. Jos fone suskamba judri, kiek padaužiška improvizacinio charakterio pagrindinė tema (refrenas), kuriai kontrastuoja ramesnė, daininga šalutinė tema (epizodas 1). Ilgokas abiejų temų plėtojimas, kur dominuoja fortepijono partija, sonatoje atitiktų temų perdirbimo dalį, o rondo formoje – refreno bei epizodų „ratelį“ su kuliminaciniais pakilimais ir atoslūgiais. Vidurinė dalis parašyta sudėtine trijų dalių forma: lyrinis „latėniškas“ valsas-skerco (valsas 2). Reprizą vėl pradeda fortepijono įžanga, o koda yra tarsi abiejų temų kokteilis, pasibaigiąs netikėtai nutrūkstančiu šalutinės temos motyvo švystelėjimu.

Viktoras Gerulaitis

1 1 1 1 1

Jei dabar skaitote šį tekstą, vadinasi, rankose laikote pirmąjį mano autorinį natų rinkinį, skirtą įvairaus amžiaus vaikams. Šios dainos gimė pačiomis įvairiausiomis aplinkybėmis: kai kurios sukurtos kam nors paprašius, kai kurių idėjos atėjo į galvą pačiam – dažniausiai užtikus originalų, įdomų tekstą. Daugiausia čia rasite Sigito Gedos poezijos. Šio iškilaus autoriaus kūrybą mėgstu labiausiai. Pirmiausia – dėl poeto ypatingo gebėjimo su vaikais kalbėtis kaip su suaugusiais, gerbiant jų mąstymo būdą ir minčių tėkmės logiką. Leidiniui parinkau įvairaus sudėtingumo dainelių. Rasite tokių, kurias specialiai kūriau nuoseklesnio muzikinio muzikinio lavininmo neragavusiems vaikams – jas sugeba padainuoti pradinukai. Tačiau yra ir kur kas sudėtingesnių. Vienbalses daineles gali padainuoti solistai arba ansamblis (choras) unisonu. Yra jau gerai žinomų, populiarių kūrinėlių ir naujų jų aranžuočių, bet rasite ir visai negirdėtų. Visas daineles palydi fortepijono pritarimas, tačiau kai kur jį papildo metalofonas, medinė dėžutė (kaip triptike „Mano rytas“), išilginė fleita (daina „Vasara“) arba antras pianistas („Vieversio“ akompanimentas skirtas fortepijonui keturioms rankoms). Skatinu mokytojų kūrybiškumą – pasitelkite fantaziją, sugalvokite žaismingų paišdykavimų, jei manote, kad reikia – pridėkite balsų. Svarbiausia, kad vaikams būtų smagu dainuoti.

Laimis Vilkončius

1 1 1 1 1

Džiaugsmingai pristatau jau antrąją mano inicijuotą ir kuruotą edukacinę dainų rinktinę balsui ir fortepijonui. Ji skirta muzikos pedagogams, vokalo mokytojams ir dainuoti pradedantiems atlikėjams. Dainų rinktinės pavadinimas „Aš toks“ kelia klausimus: O koks? O koks aš šiandien? Gal visoks? O gal dar nežinau, neatradau, bet gal surasiu muzikoje, kuri sukurta šiandien? Šiame leidinyje rasite pačias naujausias dainas, sukurtas Lietuvos muzikos informacijos centro užsakymu. Sulaukus jų visų kilo klausimas – pagal kokią logiką jas pateikti leidinyje? Atsakymą padiktavo kūrėjų gimimo datos – nuo jaunystės link brandos. Tad ir jūs pajusite, kaip skiriasi kūriniai, tematikos, melodijų vingiai ir harmonijų posūkiai. Tegu šis leidinys mus džiugina, atneša naudą ir būna geras pagalbininkas nepavargstančiam, ieškančiam Mokytojui bei smalsiam Mokiniui.

Gintarė Skėrytė

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.