Zita Čepaitė – lietuvių rašytoja, žurnalistė, filologė, septynių knygų autorė. Nuo 2006-tųjų metų gyvenanti Didžiojoje Britanijoje – Londone. Savo kūryba autorė siekia atskleisti moters mąstymą, pasidalinti patirtimi, priminti tai, kas užmiršta, priversti pamatyti kitą iliuzijų pusę. Knygose, parašytose emigracijoje gausu Londono lietuvių patirčių, džiaugsmų ir nusivylimų, netikėtumų ir nuspėjamų dalykų.

Savo pažintį su Zitos Čepaitės tekstais pradėjau „Emigrantės dienoraščiu“. Prisipažinsiu, tuokart ši knyga man paliko tikrai didelį įspūdį. Gal dėl to, kad tuomet sąvoka „užsienis“ man kėlė didelį nepatirtą smalsumą. Vedina teigiamų prisiminimų šleifo, nusprendžiau pažintį su šia rašytoja tęsti.

„Londono vėjas“ – devintoji Zitos Čepaitės knyga. Pagrindinė veikėja, Goda, gyvendama Tarybų sąjungoje nesijaučia laiminga. Šios priežasties paskatinta mergina ryžtasi vykti į Londoną ieškoti savo buvusios meilės, Tado. Apsistojusi pusseserės namuose Goda pradeda savo, kaip emigrantės, gyvenimą. Pažintis su Londonu ne itin maloni – mergina yra įveliama į prostitucijos, vaikų išnaudojimo, pardavinėjimo ir prievartos pinkles. Pagrindinė veikėja ryžtasi išaiškinti, kur dingsta žmonės ir užkirsti tam kelią.

Norėdama pabėgti nuo neteisybės savo gimtinėje Goda pakliūna į dar didesnio melo ir apgaulės pinkles. Tai tik parodo, kad kiekvienos, kad ir kaip gražiai beapibūdinamos, šalies viduje vyksta dalykai, kurie nėra teisingi ar priimtini. „Londono vėjyje“ narpliojama itin skaudi tema – žmonių pardavinėjimas. Autorė nori parodyti visuomenei, kad Londono vėjas ne visuomet pučia iš pietų – čia vyksta ir šiurpių dalykų, kurių geriau nematyti ir negirdėti. Svetur vykstantys dirbti asmenys ne visuomet suvokia, į kokias pinkles gali pakliūti, kartais būna patiklūs ar be galo naivūs. Savo kūryba autorė siekia atskleisti kitą geresnio gyvenimo pusę.

Londonas Z. Čepaitės romane vaizduojamas ne kaip pasakų šalis, kurioje galima uždirbti daug pinigų ir gerai gyventi, kas yra manoma šiuolaikinėje visuomenėje, bet priešingai – kaip pavojų ir rizikos kupina erdvė, kurios reikia saugotis. Tai puikus pavyzdys, kad laimės paieškos kitame krašte gali nuvesti priešinga kryptimi. Autorė parodo sumaterialėjusį pasaulį, nebeatskiriantį gėrio nuo blogio, gniaužiantį pakrikusias vertybes.

Knygą rekomenduoja literatūros ir spaudos magistrantė Gabija


>

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.