Archyvinė nuotr.

Būkim realistai, reikalaukim neįmanomo. (Saulius Gricius)

Vasario 18 d. 18 val. I a. salėje (Radastų g. 2) kviečiame į penktą „Kauno atminties ekranai“ filmą „Žalieji muškietininkai“ (rež. Jonas Ohmanas, 2015) apie ekologinį Sąjūdžio priešaušrio judėjimą „Atgaja“ ir jos vadovą Saulių Gricių-Šerną. Svečiuose – Jonas Ohmanas ir atgajiečiai. Vakarą veda kino istorikas ir kritikas Gediminas Jankauskas.

Trijulė – Saulius Gricius, Deividas Urbonas ir Saulius Pikšrys – nutarė kurti organizaciją, kurios tikslas buvo propaguoti lietuvybę ir harmoningą santykį su gamta. Parašė skelbimą ir paskelbė „Kauno tiesoje“, kviesdami visus norinčius susitikti 1987 m. liepos 14 d. prie Kauno pilies. Be dviejų Saulių ir Deivido, atėjo dar keletas žmonių. Ilgainiui prie trijulės prisidėjo daugiau. Į talkas, protestus susirinkdavo šimtai ir tūkstančiai vienu metu.

Neformalus judėjimas „Atgaja“ susikūrė Sąjūdžio priešaušryje žygeivystės pagrindu. Pasak S. Pikšrio, keliaudamas matai silikatinių plytų fermas kur nors gražioj vietoj prie ežero ir upelio, ir supranti, kad srutos suteka į juos, laukuose akis kliūna už išbarstytų ir į gabalus sušokusių chemikalų. Visiems viskas vienodai.

Tragiško likimo S. Gricius-Šernas (1963–1991) buvo laikomas idėjiniu lyderiu ir pagrindiniu žygių, talkų, protesto akcijų organizatoriumi.

Filme, pro šalį tekant Nemunui ir keičiantis archyviniams kadrams iš atgajiečių „žygių“, atsiminimais dalijasi Arūnas Sniečkus, Deividas Urbonas,  Laima Dambrauskaitė, Linas Kulakauskas, Giedrė Aleksandravičiūtė ir kt.

„Žalieji muškietininkai“, 2015, 78 min. Su subtitrais anglų kalba.Režisierius ir scenarijaus autorius Jonas Ohmanas. 

Nuotraukose: Kauno pilis; vieta, kur kadaise būta tankų gamyklos (Žemieji Šančiai), Marvelės nuotekų valykla, Šv. Gertūdos bažnyčia (Laisvės alėja), Nemunas. Kitos nuotraukos – archyvinės.

„Kauno atminties ekranus“ dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia portalas ir dienraštis Kauno diena. Fotografas Arvydas Čiukšys.

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.