„Bedievis klebonas, laisvamanis, liaudies išminčius, nors kažkodėl jo bibliotekoje pilna filosofijos klasikos veikalų.“

Spalio 22 d. 18 val. I a. salėje (Radastų g. 2) pradedame ciklą „Kauno atminties ekranai“.  Pirmasis filmas – „Tumo kodeksas“ (2018 m., rež. Eimantas Belickas) apie Vytauto Didžiojo bažnyčios rektorių Juozą Tumą-Vaižgantą. Mažą, linksmą, skubantį baltaplaukį, visus sveikinantį, su visais reikalų turintį, „nepasikėlusį“ laisvamanį, negarbėtrošką publicistą rašytoją, Vytauto Didžiojo universiteto lietuvių literatūros istorijos dėstytoją.

Vakarą ves kino kritikas Gediminas Jankauskas, svečiuosis scenarijaus autorė Liudvika Pociūniene ir Vaižganto gyvenimo žinovas, tyrėjas, knygų autorius Alfas Pakėnas.

Taip, čia, Kaune, kur žengsi, vis įminsi į Tumo pėdsaką arba nosimi atsimuši į memorialinę lentą. Ir bėgsi toliau. Bet kodeksas? Ką nors žinote apie Tumo kodeksą? Be jo, filme dar veikia blogio demonu virtęs Albinas Herbačiauskas (akt. Aleksas Kazanavičius), valgantis Tumo datules, Valstybinio teatro aktorė, kuriai Tumas ranką bučiavo (!), Tumo žentas ir diplomatas Petras Klimas (akt. Rolandas Kazlas), kurio viloje (kur ji Kaune?) kadaise ir jau visai į pabaigą gyveno Vaižgantas.

P. S. Filmo kūrėjai neslepia, kad viskas, ką galime pasakyti apie istorinę asmenybę ir apie žmogų keičiantis epochoms, yra mes patys: mūsų interpretacija, perkūrimas, vis iš naujo karta po kartos atrandant ir studijuojant tai, kas liko: laiškus, daiktus, vietas, maršrutus, fotografijas, atsiminimus, kūrybą.

Ramūnas Cicėnas Vaižganto istoriją kuria kaip fikciją: matome, kaip aktorius renka medžiagą apie savo personažą, kaip yra grimuojamas, mėgina prabilti Vaižganto balsu ir maniera, dubliuoja jo gyvenimo epizodus, pamažu virsta juo ir ne juo filmo tikrovėje. Ir tuo visai nesunku tikėti.

„Tumo kodeksas“, 2018, 86 min. Režisierius Eimantas Belickas, scenarijaus autorė Liudvika Pociūnienė, vaidina Ramūnas Cicėnas, Rolandas Kazlas, Darius Gumauskas, Aleksas Kazanavičius, Miglė Polikevičiūtė.

Nuotraukose Juozo Tumo Vaižganto langai, buto interjeras ir Vytauto Didžiojo bažnyčia (fotografas Arvydas Čiukšys). Kitos nuotraukos – filmo kadrai.

„Kauno atminties ekranus“ dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, remia portalas ir dienraštis Kauno diena

Fotografas Arvydas Čiukšys

 

 


>

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.