Birželio 15 d. 16 val. kviečiame Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, 322 kamb.) kartu švęsti Blumo dieną, skirtą kultiniam airių rašytojui Džeimsui Džoisui (James Joyce, 1882–1941) pagerbti.

Minėdami Blumo dieną Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, leisimės į garsiojo airių rašytojo aprašytą XX a. Vakarų žmogaus vidinę odisėją ir paklajosime Dublino gatvėmis kartu su „Uliso“ personažais. Savo įžvalgomis apie kūrinį pasidalins pirmą sykį į lietuvių kalbą visą Dž. Džoiso kūrinį išvertęs Jeronimas Brazaitis, knygos personažų mintys ir pokalbiai nuskambės aktorių Almos Masiulionytės ir Doloresos Kazragytės balsais, koncertuos Raimundas Eimontas.

Džeimsas Džoisas – rašytojas, be kurio neįsivaizduojama pasaulio literatūra. Reikšmingiausias jo romanas „Ulisas“ (1922) yra vienas iš XX a. šedevrų. Šis kūrinys atskleidžia svarbiausius moderniojo žmogaus fizinio, dvasinio, mokslinio ir religinio gyvenimo aspektus, panašiai kaip Homero „Odisėja“ atskleidžia pagrindinius antikos žmogaus gyvenimo principus.

Kiekvienais metais birželio 16-ąją airių rašytojo Dž. Džoiso gerbėjai mini Blumo dieną – Bloomsday. Šventė pavadinta pagal Dž. Džoiso romano „Ulisas“ pagrindinio veikėjo Leopoldo Blumo (Leopold Bloom) vardą. Minint Blumo dieną, prisimenamas romanas „Ulisas“ ir jame aprašyta moderniųjų laikų odisėja.

Blumo diena pirmą kartą paminėta 1954 metais. Kadangi „Ulisas“ savo originalumu ir realybės vaizdavimu „užvaldė” beveik visą pasaulį, Blumo diena švenčiama ne tik Airijoje, bet ir daugelyje kitų šalių: Amerikoje, Olandijoje, Prancūzijoje ir kitur. Tačiau niekur ši šventė nėra tokia populiari ir taip originaliai švenčiama kaip rašytojo tėvynėje. Čia ji tapo nacionaline švente, per kurią gerbėjai vaikšto „Uliso“ veikėjų keliais, rungiasi skaitydami romano ištraukas, interpretuoja jas, rengia muzikinius pasirodymus gatvės teatruose, dalyvauja viktorinose, klausosi airiškos muzikos, skanauja airiškų valgių. Neretai galima išvysti persirengėlių, vilkinčių Eduardo VII laikų drabužiais ir taip siekiančių pajusti Blumo laikų dvasią; kai kurie apsirengia kaip romano veikėjas L. Blumas. Kadangi Lietuvoje skaitančių Dž. Džoiso kūrybą taip pat netrūksta, ypač po 2003 metais pasirodžio „Uliso“ (1 kn., 2-oji kn. išleista 2005 m.) vertimo, tad ir Blumo diena kasmet susilaukia vis didesnio dėmesio.

Renginį remia Airijos ambasada.

>

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.