Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, IV a. fojė) 2017 m.  gegužės 2–29 d. eksponuojama personalinė Eglės Dvarionaitės-Vindašienės karpinių paroda „Kalno sakmė“. Lankytojai turi puikią progą susipažinti su mūsų dienomis vis labiau populiarėjančiu karpinių menu. Parodą „Kalno sakmė“ tautodailininkė skiria Piliakalnių metams, gimtajam Žaliakalniui, savo tėveliams, seneliams ir proseneliams, mokiusiems ištikimybės Lietuvai. 

Eglė Dvarionaitė-Vindašienė karpo iš popieriaus jau daugiau nei trisdešimt metų. Dabar ji – tikra šio amato  meistrė, viena žymiausių karpytojų Lietuvoje, nuo 1990 metų yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, nuolat dalyvauja respublikinėse ir tarptautinėse parodose. Jos darbai buvo eksponuojami Švedijoje, Prancūzijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Turkijoje. Nuolat organizuoja karpinių meno sklaidą, veda praktinius užsiėmimus vaikams ir visai šeimai, autorinius seminarus, karpytojų plenerus Kaune ir regionuose. 2013 m. Kauno miesto savivaldybė už etninės kultūros ir paveldo puoselėjimą tautodailininkei skyrė kultūros ir meno stipendiją.

Muzikų Dvarionų giminės atžala su lietuvių kultūros lobynu susipažino dar vaikystėje. Vėliau studijų metais dalyvaudama kraštotyros ekspedicijose rinko tautosaką, autentiškas liaudies dainas, kurias ir šiandien dainuoja, moko kitus pajusti nepaprastą jų jėgą. Pasak autorės, senasis lietuvių folkloras yra mūsų šventraštis – lyg indų Vedos. Ji vienintelė Lietuvoje karpo laiškus, o tradicinių popieriaus užuolaidėlių mokėsi pas garsiąją karpytoją Juliją Daniliauskienę (Putvytę).

Pagrindiniai menininkės darbų motyvai susipina su baltų ženklais ir simboliais, kurie yra indoeuropietiškos kultūros dalis. Pasaulis vaizduojamas kaip ant kalno augantis medis, jungiantis požemį (šaknys), žemę (kamienas) ir dangų (šakos). Galima atpažinti žaltį, ugnį, marias, saulę, paukštį, bitę, pajusti žmogaus santykį su gamta ir Kūrėju. Autorės teigimu, „žmogaus dermė – sutapti su Pasaulio kalnu, arba Kosminiu medžiu, ir tapti Visatos ašimi“. Pasaulio kalnas jungia Šį ir Aną pasaulius – gyvuosius ir išėjusius už jūrų marių. Jis jungia praeitį, dabartį ir ateitį. Jis beribis laike ir erdvėje. Jis buvo, yra ir bus... Neatsitiktinai karpiniuose matome kankles, luotą, kuriuo motina ir tėvas plaukia per Gyvenimo vandenyną.

Paroda „Kalno sakmė“ bus pristatoma gegužės 12 d., penktadienį, 17 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, IV a. fojė). Dalyvaus Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas, Kauno bendrijos pirmininkas Valentinas Jezerskas, tapytojas Virginijus Kašinskas, kanklininkas Saulius Lipinskas, folkloro ansambliai „Alda“ (vadovės G. R. Pečiulienė, R. Baniulienė), „Sauluva“ (vadovės G. R. Pečiulienė, R. V. Šukienė), bendruomenės centro „Žaliakalnio aušra“ nariai. Įėjimas nemokamas. Maloniai kviečiame!

>

Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.