1 1 1 1 1 Įvertinimas 1.00 (1 Balsas)
Iki šiol neblėstantį tarpukario Kauno architektūros žavesį sukūrė begalinis tikėjimas nepriklausomos Lietuvos ateitimi ir lydėjo vidiniai konfliktai tarp progreso ir tradicijos. Nauja Marijos Drėmaitės sudaryta knyga „Optimizmo architektūra“ pasakoja apie tarpukario Kauno, iki tol provincialaus miesto, spartų virsmą modernia europietiška sostine.
„Optimizmas labai gerai apibūdina tarpukario Kauno fenomeną. Tai poimperinė sąmonės būsena – didžiulis entuziazmas statyti savo valstybę, kurti naują modernų identitetą. Tikėjimas progresu yra ir pagrindinis modernizmo bruožas“, – apie pavadinimo pasirinkimą pasakoja knygos sudarytoja architektūros istorikė Marija Drėmaitė.
1919 m. Kaunui netikėtai tapus laikinąja Lietuvos sostine, miesto transformacija prilygo stebuklui. Per 20 metų Kaunas patyrė demografinį šuolį, jo teritorija išaugo septynis kartus, pastatyta 12 000 naujų modernių pastatų, ir iš nedidelio provincialaus miesto tapo elegantiška, europietiška sostine.
Architektūra čia atliko didžiulį vaidmenį. Jos svarba nesumenko ir sovietinės okupacijos metais, kai Kauno modernistinis paveldas įkūnijo prarastą valstybingumą, tapo jo atminimu, simboliniu langu į Vakarus ir kokybės pavyzdžiu Lietuvos architektams. Ankstyvuoju sovietmečiu „socialistinio realizmo“ ideologija nepajėgė transformuoti susiklosčiusios Kauno architektūrinės tradicijos. Reprezentacinėse gatvėse atsirado netgi tiesmukų tarpukario pastatų kopijų. Šiandienos Kaunui modernistinis paveldas yra svarbus tapatybės šaltinis ir miesto žavesio ašis.
Knygoje atskleidžiami ir kiti konfliktai, pavyzdžiui, modernistinių aspiracijų ir tradicijos bei tautinės ideologijos derinimas, arba laikinumo būsena, kuri veikė tarsi stabdis, neleidžiantis judėti visu pajėgumu. „Dalis Kauno elito manė, kad neverta investuoti į statybas Kaune, nes tai prilygtų susitaikymui su Vilniaus praradimu“, – sako M. Drėmaitė.
„Optimizmo architektūra“, kurios bendraautoriai yra Vaidas Petrulis ir Giedrė Jankevičiūtė, iš ligšiolinių leidinių apie tarpukario Kauno modernizmą išsiskiria tuo, kad ne tik ne tik aprašo architektūros raidą ar atskirus pastatus, bet per architektūrą ir urbanistiką pasakoja laikotarpio istoriją. http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2018-02-20-optimizmo-architektura-knyga-apie-zaviojo-tarpukario-kauno-gimima/168445