Zagrebo universitetinė ir nacionalinė biblioteka, bendradarbiaudama su Kroatijos Respublikos ambasada Lietuvoje, birželio 22 d., pirmadienį, 15 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, II a. fojė) pristato parodą „Markas Maruličius (Marko Marulić) – Europos humanistas“. Renginyje dalyvaus Kroatijos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Krešimir Kedmenec ir Kauno miesto savivaldybės atstovas. Renginys skirtas paminėti Kroatijos Respublikos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai.

Kroatų literatūros tėvu vadinamas Markas Maruličius (1450–1524 m.) simbolizuoja kroatų rašytinę kūrybą ir žodį, o biblioteka, kaip šimtametė knygų ir rašytinio paveldo saugotoja, savo fondu, ir ypač ta jo dalimi, kuri tiesiogiai ar netiesiogiai susijusi su Marku Maruličiumi, patvirtina jo privilegijuotą vietą kroatų ir Europos literatūroje.

M. Maruličius rašė kroatų, lotynų ir šiek tiek italų kalbomis, vertė iš lotynų ir italų kalbų į kroatų kalbą, o iš kroatų ir italų – į lotynų. Kadangi gyveno Viduramžių ir Naujųjų amžių sandūroje, pasitelkdavo viduramžių temas, tačiau joms suteikdavo naujas (atnaujintas) formas. M. Maruličius yra ne tik garsiausias XV–XVI a. kroatų rašytojas, bet ir daug platesnio masto humanistas, kurio dvasiniai ir moraliniai tekstai lotynų kalba sulaukė europinės ir pasaulinės šlovės.

M. Maruličiaus kūryba Kroatijos literatūroje užima ypatingą vietą. Sujungęs praeities palikimą su moderniomis poetinėmis sąvokomis, rašytojas parašė kūrinių, tapusių įkvėpimo šaltiniu ateinančioms kartoms. Garsiausias veikalas – epas „Judita“, pirmasis kroatų grožinės literatūros kūrinys, pelnęs M. Maruličiui Kroatijos literatūros tėvo vardą. M. Maruličiaus literatūrinis palikimas gausus ir įvairiapusis. Kūriniai pasižymi puikiu stiliumi, bendrosiomis kompetencijomis, sugebėjimu varijuoti ir prisitaikyti prie skirtingų skaitytojų. Ir poezija, ir proza yra neabejotinai vertingos ir nepaprastai reikšmingos tautinei kultūrai.

Ekspoziciją sudaro 12 mobilių stendų lietuvių ir anglų kalbomis. Remiantis reprezentatyvia medžiaga iš Zagrebo nacionalinės ir universitetinės bibliotekos fondo, pasakojama apie M. Maruličiaus gyvenimą ir kūrybą, apžvelgiami žymiausi jo veikalai, jau XVI–XVII a. daugelį kartų leisti ir versti į įvairias pasaulio kalbas. Tekstinis ir vaizdinis parodos turinys atskleidžia M. Maruličiaus įtaką iškilioms Europos asmenybėms. Tarptautinę M. Maruličiaus reikšmę taip pat iliustruoja kopijos iš įvairių šalių enciklopedijų, leksikonų, katalogų, bibliografijų ir žinynų. Kroatų humanisto kūryba gretinama su jo amžininkų, tarp jų Martyno Mažvydo, pirmosios spausdintos lietuviškos knygos autoriaus, ir Kristijono Donelaičio, lietuvių grožinės literatūros pradininko, kūriniais.

Paroda veiks iki liepos 7 d.

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.