Gegužės 10 d. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius kartu su kolega, fotografijos istoriku Stanislovu Žvirgždu pristatė ketvirtą, regionams skirtą nuotraukų albumą „Sūduva – Terra Sudorum – šviesos išpasakota“ (Vaga, 2016). Trys pirmieji: „Žemaitėje – mona meilė“ (Vaga, 2013) ir „Aukštaitėj – aukšts dongs ė čysts vondva“ (Vaga, 2014), „Dzūkija – išskaityta iš Dzievulio drabnų raštų“ (Vaga, 2015). Šiuo metu rengiamas ir penktas, Mažajai Lietuvai skirtas meninių fotografijų albumas. Labai tikimės kitais metais vėl surengti jo sutiktuves bibliotekoje.
 

„Aš esu fatalistas“, – išsitarė Algimantas įpusėjus vakarui. Visi atsitiktinumai fotografuojant, ieškant veidų ir vietų, gaudant saulės šviesą, neatsitiktiniai. Žmonės, kuriuos sutinki, vaizdas, kurį akis pagauna, – lemtingi, savo istoriją pasakojantys kadrai. O istorijų, nutikusių fotografuojant Suvalkiją, kurioje debesys kaip lašiniai, riebūs lyg dirva, per vakarą papasakota daug. Apie ypatingą vietą Davatkyną; Kalvarijos blusų turgų; Plokščiuose, ieškant geriausio upės-gatvės Vaiguvos kadro, sutiktą moterį, išbėgusią lyg bartis, lyg stebėtis; Piliakalnių piliakalnį... Ne, ne patį įspūdingiausią. Tokių Suvalkijoje yra net penki – Sudargo, – turistų dar nelabai išvaikščioti... Gal ir gerai. Apie Šakių karilioną, kuris įmetus eurą kaip niekur kitur skambės, kiek nori. Apie žymius šio regiono žmones: gyvus ir mirusius, jų gyventas ir būtas vietas. Pradedant nuo klasikų: Jono Basanavičiaus, Vinco Kudirkos, Vinco Pietario, Česlovo Milošo, Juliaus Greimo (taip, jo tėvai iš Suvalkijos)... ne vienos vaikų kartos numylėto Anzelmo Matučio, aktoriaus Donato Banionio, poetės Dalios Saukaitytės (didumos Vytauto Kernagio dainų žodžių autorės), rašytojos ir Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorės Aldonos Ruseckaitės, gamtininko ir rašytojo Selemono Paltanavičiaus, rašytojo Donaldo Kajoko, operos solistų Edgaro Montvido, Violetos Urmanavičiūtės-Urmanos ir kt. Rodos, vardintum be galo.

Pasak Stasio Žvirgždo, Algimanto fotoalbumai apie Lietuvos regionus – tai lyg fotografinis Lietuvos epas. Literatūrinio neturime, bet fotografijų epas apie Lietuvos regionus yra.

Šią savaitę užsukę į „Vagos“ knygyną ir ištarę raktinį žodį „biblioteka“, A. Aleksandravičiaus fotoalbumą „Sūduva – Terra Sudorum – šviesos išpasakota“ įsigysite su 15 proc. nuolaida.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.