2017 m. kovo 27 d., pirmadienį, 17 val. Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje (Radastų g. 2, 322 kamb.) pristatoma žygeivio, Liaudies dainų klubo vadovo, vieno iš pogrindžio žurnalo „Pastogė“ leidėjų ir autorių Juozo Prapiesčio (1949–2013) rinktinė „Amalo uogos“, kurioje sudėti autoriaus jaunystės eilėraščiai, autobiografinės novelės, esė apie pokario partizanų likimus ir kiti kūriniai.
 

Viena iš naujosios rinktinės dalių – dar 1998 m. išleista J. Prapiesčio knyga apie Gerdašių kaimo žmones „Pasaulė prasdeda sodzun“, nušviesta iš vaikystės atsineštų tyliosios kaimo kultūros blyksnių. Esė apie gimtojo krašto partizanus „Pūščios slėpiniai, arba Uždraustojo laiko beieškant“, parašyta remiantis ilgai rinktais Lietuvos ypatingojo archyvo bylų duomenimis, atskleidžia, kokiais neįtikėtinais būdais buvo laužomas ir maitojamas Gerdašių ir aplinkinių Pūščios girios kaimų žmonių gyvenimas siekiant sovietinės ideologijos tikslų – partizanus ne sunaikinti fiziškai, o paversti bendražygių išdavikais ir žudikais ir tokį jų paveikslą įtvirtinti žmonių sąmonėje. Toks planas pavyko, tyliosios kaimo kultūros „pasaulė“ buvo sugriauta.

„Didžioji pasaulio istorija tarsi praeina aplenkdama mūsų kaimus ir jų žmones, nors savo buvimu jie palieka pėdsaką žemėje, kaip ir miestų kultūra ar didžiųjų žmonių gyvenimai. Tik šios, tyliosios, kultūros esmė visai kita. Jai lyg kitas tikslas žemėje skirtas – ne skleistis, o gilėti ir parodyti, kad, be didžių pasaulio problemų, šalia mūsų visada yra artimas žmogus, jaučiantis, kenčiantis, geras ar nelabai. Būti žmogumi – sau ir kitam, savo žemei – štai jos linkmė“, – minčių ir įžvalgų gelme nepaliauja stebinti „Pasaulė prasdeda sodzun“.

Renginyje dalyvaus Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė, folkloro dainininkė Veronika Povilionienė, pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvis, Kovo 11-osios Akto signataras Vidmantas Povilionis, arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius, vertėjas, redaktorius, kultūrologas Petras Kimbrys, VU istorikas doc. dr. Nerijus Šepetys, mokytoja Marija Vitkauskaitė, knygos autoriaus artimieji, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovai, tuometinės kraštotyros ekspedicijos dalyviai. Įėjimas nemokamas. Maloniai kviečiame dalyvauti!


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.