Kauno apskrities viešoji biblioteka liepos 4 dieną 17.30 val. kviečia į Gabrielės Samsukevičiūtės kūrybinių darbų parodos „Gyvastis“ atidarymą. Paroda veiks nuo liepos 4 dienos iki liepos 8 dienos.

Gabrielė dalijasi: „Žmonės vis bando surasti save ar savo kelią, kurį pametė ar dar neatrado. Ir aš taip dariau. Bet su laiku supratau, kad tai, ko mes ieškome, yra jausmas būti gyvu. Tai tas vidinis kirbėjimas, pulsuojanti gyvybė mumyse. O ją patiriame, tik kai darome mums svarbius, mylimus dalykus. Būtent taip aš jaučiuosi tapydama. O mano paveikslai yra to jausmo išraiška.“ Gabrielės kūrybinių darbų paroda „Gyvastis“ yra dalis projekto „Erdvė reikšis“ renginių ciklo.

Svajoji apie asmeninę parodą ar performansą, o gal tiesiog nori įgyti naujų žinių? Kauno apskrities viešoji biblioteka organizuoja projektą „Erdvė reikštis“, kuris padės jauniesiems kūrėjams geriau atrasti save, prisijungti prie bendruomenės ir dalintis savo patirtimis ir menu laisvoje, atviroje ir saugioje erdvėje. Projektas apima kelias veiklas: parodas, performansus, peržiūras, edukacijas, kūrybinius susitikimus.

Atidarymo metu kalbinsime kūrėją Gabrielę, apžvelgsime bibliotekos erdvėse eksponuojamus jos darbus.

Bibliotekos savanorė Gerta Stanionytė susitiko su Gabriele ir trumpai ją pakalbino apie jos kuriamas vizualizacijas, kūrybos procesą bei įkvėpimą kurti. Kviečiame skaityti!

 

Galbūt galėtum trumpai prisistatyti – kas esi ir kuo užsiimi? 

Visuomet būna labai sunku prisistatyti, kas aš esu. Nemėgstu tapatintis su tam tikrais apibūdinimais. Kai kurie įspraudžia į rėmus arba visuomenė yra suformavusi tokius standartus, kurių aš neatitinku. O kai kurių jaučiuosi dar nenusipelniusi. Dar sunku apibrėžti, kas esu, ir dėl to, kad tai nepastovu. Pavyzdžiui, dar prieš mėnesį studijavau magistrantūroje, visai ne su menu susijusiose studijose. O kitą mėnesį pradėsiu mokytis grafinio dizaino. Kol kas dirbu taip pat su menais nesusijusį darbą. Bet jau metus laiko mokausi A. Martinaičio dailės mokykloje.
Nors didžiąją laiko dalį skiriu tapybai, man sunku save įvardyti kaip tapytoją. Neturiu išsilavinimo, susijusio su menais, ir gyvenime mėgstu užsiimti įvairiais dalykais, ypač keliais vienu metu. Apskritai sakyčiau esu kūrėja.

Kokia buvo tada kūrybos pradžia, kelerių metų pradėjai kurti? Kitaip tariant, kaip atsiradai menininko kelyje?

Jau pradinėse klasėse daug piešiau, kūriau eilėraščius, lipdžiau iš molio. Norėjau tapti menininke. Bet su laiku daug kam atrodė, kad tai ne rimta ir negali būti profesija. Tad šios svajonės atsisakiau. Tai buvo tik laisvalaikis, kuriam vis mažiau likdavo laiko. Prieš trejus metus pradėjau jausti kūrybos alkį. Nesijaučiau laiminga, nes užslopinau savo kūrybinį polėkį. Tuomet nusprendžiau kurti iš molio padėkliukus, smilkalines ar šiaip dekoracijas. Po metų supratau, kad labiausiai tame man patinka piešimas. Ir pradėjau piešti, tapyti. Savaime kažkaip ir atsirado mokymasis Martinaičio mokykloje. O dabar jau ir savo parodą pristatysiu.

Ar ši paroda bibliotekoje bus Tavo pirmoji paroda? 

Tokia, kad būtų tik mano kūryba – taip. Bet yra tekę dalyvauti bendrose parodose kartu su kitais kūrėjais. Per pastaruosius metus dailės mokykloje su grupe surengėme dvi tapybos parodas.

Kokiomis temomis Tau labiausiai patinka kurti? Galbūt Tavo kūryboje kai kurios temos kartojasi?

Neišskirčiau vienos temos, nes tai kinta nuo to, ką tam tikru metu išgyvenu, kuo gyvenu. Bet dažniausiai mano kūryboje būna žmogaus figūra, gyvūnai, gamta. Man visi šie dalykai artimi ir tarpusavyje siejasi. Gal pasąmoningai ir bandau atvaizduoti jų ryšį.

Kaip ruošiesi savo kūrybos procesui? Ar turi kokių pasiruošimo ritualų, praktikų?

Kad ir kaip ne meniškai tai atrodytų, bet aplinka, kurioje ruošiuosi kurti, turi būti tvarkinga. Pradžioje klausau muzikos, dainuoju. Kai jau įeinu į tapymo būseną, būnu tyloje. Dar svarbu, kad nereiktų skubėti. Netapau, kai turiu mažai laiko.

Ar esi girdėjusi įsimintinų atsiliepimų apie savo darbus?

Kažko tikslaus neprisimenu, bet dažnai tenka girdėti, kad mano kūryba skatina jausti. Kad žiūrint jauti tai, ką sunku apibūdinti. Kadangi aš ir pati tapymą apibūdinu kaip „jaustis gyvu“ momentą, tai man labai smagu, kad žmones šis jausmas pasiekia.

Kokie Tavo siekiai kūryboje? Kokią žinutę norėtum nešti savo kūryba?

Turbūt labiausiai tai, kad darytume tai, ko nori mūsų vidinis vaikas. Man kūryba yra svajonės pildymas. Todėl labai norėčiau, kad mes visi prisimintume apie ką svajojome, ko norėjome būdami vaikais ir pabandytume tam suteikti progą. Užaugę mes linkę tai slopinti, nes atsiranda buitiniai rūpesčiai. Mes pamirštame, kad ko nors siekėme ar norėjome. Randame pasiteisinimus. Bet jeigu ne tie dalykai, kurių trokštame, kokia prasmė gyventi?

Kokie yra Tavo įkvėpimo šaltiniai?

Gyvenimas pats iš savęs. Įvairios gyvenimiškos situacijos, draugystės, gamta, gyvūnai. Dažniausiai tam tikras jausmas, kurį noriu ir bandau perteikti paveiksluose.

Ar yra menininkų, kurios laikytum savo autoritetais? Galbūt net yra menininkų, su kuriais norėtum būti lyginama?

Turiu pripažinti, kad per mažai žinau apie kitus menininkus, kad galėčiau vadinti autoritetais. Neseniai pradėjau skaityti biografijas apie V. Van Gogh, P. Gauguin, E. Manet, P. Cezanne. Domiuosi C. Monet ir F. Kahlo kūryba. Jų kūryba mane žavi.

Nenorėčiau būti lyginama su jokiu menininku. Man tai atrodo netikslinga. Nei kito kūrėjo, nei mano atžvilgiu. Gal mes kuriame, nes nerandame pasaulyje nieko panašaus į tai, ką norime pasakyti? Ir ar gali būti du panašiai kuriantys žmonės? Nebent atsitiktinumo dėka.

Ar menas bei kūrybiškas požiūris į pasaulį Tau padeda ir kitose gyvenimo sferose? Jei taip, kaip?

Nežinau, ar padeda, ar pasunkina :). Man vis norisi ieškoti prasmės tam tikruose dalykuose, atsakymų į klausimą „kodėl?“. Išskirčiau, kad menas suveda su įdomiomis asmenybėmis. Bet labiau teigčiau, kad gyvenimas man padeda meno srityje. Gyvenimiški motyvai įkvepia kūrybai.

Ko palinkėtum kitiems jauniems kūrėjams, kurie galbūt nedrįsta eksponuoti savo darbų arba susiduria su kitokiais iššūkiais?

Dažnai ir man reikia tokių palinkėjimų ir padrąsinimų. Būna pradedu nepasitikėti savimi, abejoti. Taip nutinka, manau, ne tik pradedantiems, bet ir ilgamečiams kūrėjams. Bet svarbu išgyventi šiuos jausmus. Gal verta paklausti, ko norėtų tavo vidinis vaikas, o ne tuo metu kalbanti baimė?

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Kviečiame dalyvauti!

Projektas Lietuvos jaunimo reikalų departamento įtrauktas į Lietuvos jaunimo metų 2022 kalendorių.

 

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

LTK Logotipas1


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.