Savaitės knyga Jonathan Safran Foer „Extremely Loud and Incredibly Close“

Ar esate pasiruošę atrakinti 162 milijonus Niujorko spynų ir jas saugančių istorijų? Atrakinę Džonatano Safrano Fòerio (Jonathan Safran Foer) postmodernų romaną „Nepaprastai garsiai ir neįtikėtinai arti“ rasite:

- pakeitusius pasaulį įvykius, užkoduotus skaičiais 9 / 11;

- vaiko susitaikymą su netektimi;

- literatūrinį ir terapinį maršrutą po Niujorką;

- nespalvotas fotografijas;

- Korektūros klaidas.

Praėjus keleriems metams po tėvo žūties per rugsėjo 11-osios įvykius, devynmetis Oskaras spintoje esančioje vazoje aptinka raktą... Raktas priklausė jo tėvui, jis tuo įsitikinęs. Tačiau kurią iš 162 milijonų Niujorko spynų jis atrakina?

Šmaikštaus, tragikomiško ir mėgstančio eksperimentuoti rašytojo Džonatano Safrano Fòerio knygų herojai dažnai leidžiasi į asmenines ekspedicijas, bandydami susitaikytu su netekties skausmu, pažinti save, savo artimuosius bei atkoduoti amžių glūdumoje slypinčias šeimos paslaptis. Beveik taip pat, kaip kolekcininkas Džonatanas knygoje „Viskas nušviesta“ (2006), šiame romane pagrindinis herojus, devynmetis berniukas Oskaras, leidžiasi į kelionę, kad atrakintų pusės amžiaus senumo šeimos paslaptį. Tik šioje ekspedicijoje jis geriau pažįsta aplinką nei Džonatanas, atvykęs į Ukrainą ieškoti savo senelio gelbėtojų (Pasaulio teisuolių). Oskaras tyrinėja visus penkis Niujorko rajonus, pakeliui sutikdamas draugus, giminaičius ir nepažįstamus žmones. Berniuko ieškojimai – tai bandymas įveikti chaosą ir netektį bei rasti prasmę mažuose, bet reikšminguose daiktuose, tokiuose kaip:

raktas, mėlyna vaza, paslaptingi vokai, krentančio žmogaus nuotrauka, popieriaus lapelis su užrašais „Taip" ir „Ne", meilės laiškai ir Oskaro tambūrinas.

Visi šie daiktai susiję; jie perteikia emocinį veikėjų išgyvenimų gilumą ir sudėtingumą, ypač susidūrus su praradimais, traumomis ir egzistencinėmis dilemomis. Knyga paliečia stipriau ir asmeniškiau nei bet kuris žinių reportažas, nes joje daug emocijų, painių žaidimo taisyklių, sielvarto, meilės ir žmogiškojo ryšio temų, kurias kaip žaizdas atvėrė po tragiškų rugsėjo 11-osios įvykių papasakota vieno berniuko istorija.

Anot „Financial Times“ žurnalo, romanas „išmintingas, juokingas, nepakeliamai liūdnas, kuris, skriedamas per dangų tarsi naujojo amžiaus atvykėlis, pranašauja didžiuosius įvykius grožinės literatūros asteroidų žiede“. Vaizdingiau šio kūrinio daugiasluoksniškumo neapibūdinsi, juk ir pats knygos herojus Oskaras, įnikęs į Stiveno Hokingo (Stephen Hawking) teorijas, bando atkoduoti Niujorko „visatos“ paslaptis.

Džonatano Safrano Fòerio kūrybai būdinga saviironija, žanrų įvairovė, todėl ir šiame romane siekiama atverti devynmečio vaiko pasaulį naudojant skirtingas raiškos formas. Pasakojimas pirmuoju asmeniu, laiškai, nuotraukos ir net tipografijos kuria fragmentiškus ir sudėtingus jausmus, kylančius po tragedijos. Šis netradicinis metodas leidžia skaitytojams atpažinti susidorojimo su sielvartu būdus, bet tai nėra savipagalbos priemonė, o greičiau vieno vaiko kelionė, į kurią leisis ir skaitytojas. Norėdamas sustiprinti romano terapinį ir eksperimentinį poveikį, autorius veiksmingai naudoja postmodernią literatūrinę techniką – istoriografinę metafikciją, leidžiančią skaitytojams patirti istorinius įvykius, tokius kaip Rugsėjo 11-osios išpuoliai ir Drezdeno bombardavimas, iš jų liudininkų perspektyvos, taip atskleisdamas traumas, kurias patiria kiekvienas.

Džonatanas Safranas Fòeris (g. 1977 m.) – amerikiečių rašytojas, pagarsėjęs savo romanais „Viskas apšviesta“ (Everything Is Illuminated, 2002), „Nepaprastai garsiai ir neįtikėtinai arti“ (Extremely Loud & Incredibly Close, 2005), „Aš čia“ (Here I Am, 2016) ir negrožiniais kūriniais „Valgyti gyvūnus“ (Eating Animals, 2009) bei „Mes esame orai“ (We Are the Weather). Jis taip pat dėsto kūrybinį rašymą Niujorko universitete. Vienas ryškiausių Foerio kūrybos bruožų – išradingai naudojamos pasakojimo priemonės. Jis rašo lyriškai ir verčia susimąstyti, dažnai nutrindamas ribas tarp tikrovės ir vaizduotės. Jo proza perteikia sielvarto ir atsparumo esmę, todėl ir romanas „Nepaprastai garsiai ir neįtikėtinai arti“ yra laikui nepavaldus ir emociškai įtemptas vieno vaiko, o kartu ir visos visuomenės būsenos tyrinėjimas. Rodydamas žmogaus dvasios stiprybę ir gydomąją pasakojimo galią, jis atrakina skaitytojų širdis ir padeda joms išgyti.

Netradicinis pasakojimo stilius, įterpiamos fotografijos, įsimintini veikėjai primena mums apie neblėstančią žmogiškojo ryšio galią net ir visoms šviesoms užgęsus. Pagal šį romaną sukurtas filmas „Nepaprastai garsiai ir neįtikėtinai arti“ (rež. Stephen Daldry, scenarijaus autorius Jonathan Safran Foer, 2011) su dviejų Oskaro statulėlių laureatu aktoriumi Tomu Hanksu. Todėl šios savaitės rekomendacija atrakina ir dviejų naujų rubrikų spynas:

• Literatūra anglų kalba

• Knyga ar filmas?

Amžina diskusija, kuri pasakojimo forma – knyga ar filmas veda jus į nepakartojamą kelionę, o gal padeda išgyti?

Knygą galite užsisakyti čia.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.