Savaitės knyga Viola Ardone „Oliva Denaro“

Ką reiškia būti moterimi šiandien ir kodėl kai kuriais atvejais vis dar nelengva tvirtinti, kad esame lygios su vyrais. „Moteris – tai ąsotis: kas jį sudaužo, tas ir pasiima, šitaip sako mano motina.“

Penkiolikmetė Oliva Denaro puikiai žino Sicilijos moterų gyvenimo taisykles, tačiau, priešingai nei jos bendraamžės, visiškai netrokšta tapti moterimi. Jai patinka žaisti su savo geriausiu draugu Saru, svaidyti akmenis iš laidynės, bėgioti gatvėmis, laukuose rinkti sraiges. Ji mokosi ir skaito rimtas knygas, bet paslapčia varto spalvotus žurnalus ir piešia sąsiuvinyje kino dievaičių veidus. Olivai patinka mergaitiška laisvė, tačiau ji negali tęstis amžinai. Oliva laužo tradicijas, atmeta moters prievolę būti sudužusiu ąsočiu. Negana to, jos ryžtas siekti teisingumo įkvepia ir kitas kovoti už moterų teises.

Skaitytojas romane nukeliamas į XX amžiaus septintojo dešimtmečio Siciliją. Nuošaliame salos miestelyje gyvenimas teka per amžius nusistovėjusia vaga. Vyrai čia dirba įvairiausius darbus, nevaržomai linksminasi, laisvai bendrauja, siekia merginos, kurią nusižiūrėjo, dėmesio ir rankos. Įstatymas jų pusėje: net jei mergina nenori tekėti, ją galima pagrobti ir prievarta paimti į žmonas. Merginos vienos neišeina iš namų, joms užginta ne tik bendrauti su jaunais vyrais, bet ir pažvelgti į juos, ‒ sutuoktinius joms išrenka tėvai. Arba patys vyrai jas išsirenka.

Ši knyga – apie viltį ir išsivadavimą. Oliva galiausiai suvokia, kad pati rado savąjį kelią, ir gali tuo labai didžiuotis. Ir tai jau yra tam tikras atlygis už patirtą skriaudą. „Atrodo, 7 dešimtmetis buvo tikrai neseniai, o Italijos nedideliame miestelyje glūdėjo kone viduramžiai. Kai moteris neturi balso pasisakyti ir viską valdo vyrai. Istorija įtraukia, šokiruoja.“ – skaitymo įspūdžiais dalinasi skaitytoja. „Oliva Denaro“ yra stulbinamo grožio, lyriška istorija. Viola Ardone subtiliai ir jautriai pindama skausmingos istorijos gijas parodo, kad net ir vieno žmogaus pastangos gali atnešti lemtingų permainų visai šaliai.

Autorė gimė 1974 m. Neapolyje. Ji vidurinės mokyklos lotynų ir italų kalbų mokytoja, įgijusi literatūros diplomą ir dirbusi akademinės leidybos srityje. Lietuvių kalba išleista dar viena autorės knyga „Vaikų traukinys“ (2020 m.), kuri tapo tarptautiniu bestseleriu.

Įdomaus ir įkvepiančio skaitymo!

Knygą galite užsisakyti čia.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.