Ištyrę įvairius istorinius šaltinius nedaug rasite apie moterį, žinomą kaip Marie de France, išskyrus tai, kad ji gyveno XII amžiuje ir parašė „Breton lai“ – trumpas romantiškas eilutes. Naujausiame savo romane Lauren Groff įsivaizduoja visiškai alternatyvų šios moters gyvenimą. „Matrix“ yra drąsus feministinis pasakojimas apie tai, kaip galėjo gyventi, atrodyti ir jausti Marie de France.

Lauren Groff laikoma viena įdomiausių šiuolaikinių amerikiečių rašytojų, išgarsėjusi savo trečiu romanu „Moiros ir Furijos“. „Matrix“ kaip ir ankstesni autorės kūriniai, nominuotas „National Book Awards“ literatūros premijai, o Barackas Obama jį paskelbė vienu mėgstamiausių savo 2021-ųjų skaitinių.
Viduramžiai dažnai klaidingai vaizduojami kaip tamsūs, niūrūs, kupini blogio, smurto. „Matrix“ neigia šį stereotipą. Autorė viename interviu pasakoja: „Tyrinėdama sužinojau, kiek daug yra humoro šioje eroje. Viduramžių žmonės tokie pat kaip mes. Nors situacija buvo prasta, jie vis tiek rado priežasčių džiaugtis gyvenimu, savimi, tai buvo ir šviesos metas“.


1158 m. 17-metė nesantuokinė Henriko II dukra Marija yra ištremta iš karalienės Eleonoros dvaro. Marija paskelbta netinkama santuokai – per aukšta ir per daug negraži karališkam gyvenimui. Dar labiau apsunkina tai, kad ji įsimylėjo karalienę. Atvykusi į abatiją, ji randa nederlingas žemes, sergančias ir badaujančias vienuoles. Knygoje autorė daugiausia dėmesio skiria moterų kasdieniam gyvenimui. Be maldų ir giesmių, matome, kaip vienuolės audžia, kepa, rašo, ūkininkauja ir galiausiai kuria utopinį savo pasaulį – „moterų salą“ ir prieglobstį nuo pasaulyje verdančio chaoso. Abatija – moteriškos jėgos, kūrybiškumo ir troškimų simbolis.


Lauren Groff „Matrix“ – įkvepiantis romanas, kuris parodo moterų galią, nepaisant jokio laikmečio. Jame yra seserystės, meilės, karų – visa tai įsipina į užmirštos abatijos Anglijos kaime istoriją. Tai puikus istorinis romanas, kupinas ryškių detalių, pasaulietiškų idėjų tinkančių tiek dabar, tiek anuomet.
Vaizdingo ir įkvepiančio skaitymo!


Knygą galite užsisakyti čia


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.