Lapkričio 19 d., penktadienį, 16.30 val. Kauno apskrities viešoji biblioteka (K. Donelaičio g. 8, III a. salė) kviečia į poezijos ir muzikos vakarą „Šimtmečio dialogas“, skirtą poeto Sigito Gedos kūrybai. Poetą Sigitą Gedą prisimins ir kūrybą interpretuos aktorė, režisierė, Klaipėdos universiteto docentė V. Kochanskytė. Fleita gros Jurgita Otienė. Registracija tel. 8 37 32 44 17 arba internetu.

Renginio pradžioje lietuvių ir švedų kalbomis bus rodomas Ryčio Zemkausko sukurtas dokumentinis filmas „Sigitas Geda. Žiema Stokholme“, skirtas Šiaurės šalių literatūros savaitei paminėti. „Apie Sigitą Gedą seniai svajojau susukti filmą: šis poetas yra ypatingas žmogus, puikus pašnekovas ir man didelis autoritetas“, – teigia R. Zemkauskas.

Sigitas Geda – poetas, dramaturgas, kritikas, vertėjas, eseistas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Gedimino ordino kavalierius, Sąjūdžio kūrėjas ir aktyvus dalyvis. Štai ką V. Kochanskytė sako apie renginio programą: „Poeto Sigito Gedos kūrinys – devyni sonetai ir epitafija ,,Maironio mirtis“ tapo postūmiu sukurti šią programą. Aktoriaus balsas geba skleisti teksto prasmes, esančias ne tik atskirame žodyje, bet ir jų junginyje, bendroje „virš“ kūrinio sklandančioje nuotaikoje. Bet man pačiai literatūra, pirmiausia, yra svarbi kaip parašytas ir dar neištartas tekstas. Pamenu, 1986 m. perskaičiau laikrašty ,,Literatūra ir menas“ S. Gedos „Maironio mirtį“ ir ji mane taip paveikė, kad norėjau tuos devynis sonetus ir epitafiją skaityti kiekvienam sutiktam žmogui. Tuomet bet ką galėjau sulaikyti už rankos, sakydama: tu tik paklausyk, kaip fantastiška...“

S. Geda apie Maironio genijų rašė: ,,Šioje kiekvienam žmogui laiko apibrėžtoje dramoje jis dar spėjo suprojektuoti idealų tėvynės Lietuvos, jos žmonių, gamtovaizdžių, istorinių žygių paveikslą. Jis davė mums tikruosius mūsų formatus, per jį esame tokie, kokie esame, žinodami, nujausdami, kokie galime būti. Tai užuovėja amžiaus gale, o būsimiesiems laikams – mūsų visavertiškumo garantas. (...) Šalia Maironio galime pasimatuoti savo moralinį ūgį“. Mąstant apie S. Gedą, jo genialią kūrybą ir nuveiktus darbui Lietuvos Atgimimui, taip apibūdinti galėtume ir jį patį bei jo kūrybą.

Programoje per Maironio ir S. Gedos kūrybą ieškosime atsakymų į esminius nūdienos klausimus: kas yra toji Tėvynės meilė, pareiga gimtajam kraštui ir atsakomybė už jos ateitį. Ir bandysime savo širdyse kurti viltingą Lietuvos ateities viziją. Taip pat bus skaitomos eilės iš lietuvių ir švedų kalbomis išleistos S. Gedos knygos „Angelas krintantis Palangoj“. Maloniai kviečiame dalyvauti!

Būtinas galimybių pasas arba ES Skaitmeninis COVID pažymėjimas.

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar filmuojama, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.