Kaunistikos skaitykla (K. Donelaičio g. 8, 21 kab.).

Beveik penkis dešimtmečius gyvuojanti Kauno apskrities viešosios bibliotekos Kaunistikos skaitykla kviečia užsukti! Dėl artėjančios rekonstrukcijos persikėlusi iš Mažajame Ąžuolyne esančio bibliotekos pastato (Radastų g. 2) į istorinius rūmus K. Donelaičio g. 8 skaitykla įsikūrė 21-ajame kabinete (I aukštas).

Kodėl verta apsilankyti Kaunistikos skaitykloje, juk dabar tiek daug informacijos galima rasti interneto platybėse?

Atsakymas paprastas – čia vienoje vietoje rasite tai, ko negausite niekur kitur.

Kaunistikos skaitykloje Jūsų laukia gausus leidinių apie Kauną ir kauniečius fondas. Naujienų lentynoje pristatomos naujos knygos: „Kai Kaunas buvo Kaunas“, „Slaptoji Kauno istorija“, „Kauno Naujamiestis“ ir kt. Skaitykloje galima susipažinti su kadaise Kaune veikusių (ar tebeveikiančių) fabrikų, gamyklų, įstaigų ir organizacijų (audinių fabriko „Drobė“, restorano „Gildija“, Kauno elektros tinklų ir kt.) bukletais, reklaminiais leidiniais ir kt. Skaitytojams galime pasiūlyti įvairių metų (nuo 1940 iki 2004 m.) Kauno telefono knygų, kurios labai praverčia ieškant informacijos apie senuosius adresus, tikslinant įvairius pavadinimus.

Turime itin išsamias kartotekas „Kaunas 1600–2003 m.“, „Kauno regionas spaudoje (1845–1944 m.)“, „Kauno datos ir faktai“, „Kauno kapinėse palaidoti žymūs žmonės“, „Kaunas poezijoje ir prozoje“, kuriose yra daugiau negu 500 tūkst. bibliografinių įrašų. Šios unikalios kartotekos nėra suskaitmenintos, jų nerasite internete.

Kaunistikoje dirba profesionalūs darbuotojai (pagal išsilavinimą bibliotekininkai, filologai, istorikai), pasiruošę pagelbėti kiekvienam, kuris domisi Kaunu. Teikiame konsultacijas, kaip naudotis virtualiais informaciniais ištekliais (įvairiomis duomenų bazėmis, elektroniniais žinynais ir kt.), patariame, kur dominančiais klausimais galima surasti daugiau informacijos.  

Aptarnaudami vartotojus sulaukiame netikėčiausių užklausų. Prieš keletą metų pasitaikė atvejis, kuomet į skaityklą užėjęs laikraščio iškarpa nešinas skaitytojas norėjo gauti laikraščio numerį, iš kurio kadaise išsikirpo nuotrauką. Reikiamą 2009 metų laikraštį pavyko surasti pagal kitoje iškarpos pusėje buvusius žodžius, juos įvedus į Google paieškos sistemą. Gauname užklausų ir iš užsienio, pvz., žurnalistė iš Vokietijos domėjosi apie tarpukariu Kaune įrengtus „Schindler“ firmos liftus, filmų kūrėjai iš Australijos teiravosi apie Kauno Švč. Sakramento (studentų) bažnyčios istoriją.

Kaunistika jaunimui

Moksleiviai bei studentai skaitykloje gali surasti didžiulius klodus informacijos rengiamiems projektams, kursiniams bei diplominiams darbams. Iš anksto susitarus pravedame mokymus, pristatome informacijos paieškos galimybes apie Kauną virtualioje erdvėje. Nuo 2013 m. bendradarbiaujame su Kauno istorijos centru, rengiančiu Kauno istorijos olimpiadą moksleiviams.

Vedame edukacines programas moksleiviams. Besidomintiems Kauno regiono miestų ir miestelių istorija ir architektūra esame parengę edukacinę programą „Išnykusios praeities ženklai: pažink, atsakyk, pažaisk“, kurioje pristatome įvairius neišlikusius ar labai pasikeitusius Kauno krašto miestų ir miestelių pastatus, supažindiname su virtualiu edukaciniu žaidimu „Išnykusios praeities ženklai“ (praeitieszenklai.kvb.lt). Kauno mokyklų moksleiviams esame paruošę Kultūros paso edukacinę programą „Atrask Kauno istorijos įdomybes“.

Kaunistika internete

Jau keliolika metų intensyviai kuriame virtualius informacinius išteklius apie Kauną, kurie prieinami internetu. Besidomintiems Kauno istorija sukūrėme elektroninį žinyną „Kaunas: datos ir faktai“ (datos.kvb.lt), kuriame rasite svarbiausias datas (ar žinote, kad 1919 m. sausio 2 d. Kaunas tapo laikinąja Lietuvos sostine?), įvairių laikotarpių Kauno vaizdų galeriją, amžininkų atsiminimus, įdomybių skyrelį, teminius maršrutus, testus bei daug kitos naudingos informacijos. Mėgstantiems stabtelėti ties atminimo lentomis bei kitokiais memorialiniais objektais sudarėme elektroninį žinyną „Žymūs Kauno žmonės: atminimo įamžinimas“ (atminimas.kvb.lt). Jame susipažinsite su įvairiose Kauno vietose įamžintais žmonėmis (apie 400 asmenų). Sužinosite, jog ant namo Vaižganto g. 14 yra atidengta daugiausia Kaune personalinių atminimo lentų. Ieškančius įvairios pažintinės ar mokslinės informacijos apie Kauną kviečiame pasinaudoti KAVB elektroniniu katalogu (https://katalogas.kvb.lt/). Jame yra susisteminta daugiau negu 50 tūkst. publikacijų apie Kauną iš knygų, laikraščių, mokslinių leidinių ir kt. Daug įvairių virtualių parodų (ir ne tik!) apie Kauną galite rasti KAVB internetinės svetainės rubrikoje „Kraštiečiams“ (https://kvb.lt/lt/krastieciams).

Norimos informacijos galite teirautis ne tik atėję į Kaunistikos skaityklą (K. Donelaičio g. 8, 21 kab. (I aukštas), bet ir nuotoliniu būdu. Rašykite mums el. paštu [email protected] arba skambinkite tel. nr. (8-37) 32 42 44.

Kviečiame užsukti!


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.