Projekto trukmė: 2016 06 27 – 2017 10 31

Projekto vadovas: Edita Rudminaitė, el. paštas e.rudminaitė@kvb.lt, tel. (8 37) 32 43 76

Projekto partneriai: Vilniaus universiteto biblioteka (Vilniaus universiteto bibliotekos Restauravimo skyrius)

Trumpas projekto pristatymas: Šiuo projektu siekiama užtikrinti Senųjų ir retų spaudinių skyriaus fonde saugomų vertingiausių dokumentinio paveldo objektų išlikimą, stabilizuoti senojo fondo būklę. Projekto metu Vilniaus universiteto bibliotekos Restauravimo skyriuje bus atliekami leidinių mikrobiologiniai tyrimai, dezinfekacija bei mechaninis valymas.

Senųjų ir retų spaudinių fonde  saugoma daugiau kaip 220 tūkst. egz. knygų, periodinių leidinių, rankraščių lietuvių bei užsienio kalbomis. Tarp šių spaudos objektų svarbią vietą užima XVI-XIX a. pirmos pusės lituanistikos bei lituanikos leidiniai,  XIX a. Mažosios  Lietuvos giesmynai, spaudos draudimo laikotarpiu leistos lietuviškos knygos – kontrafakcijos. Šios knygos yra retos, rinkinio vertę didina įvairūs kilmės ženklai. Kontrafakcijų rinkinio proveniencijos, marginalijos, knygų įrišimai ir prieknyginė medžiaga atspindi ne tik XIX a. pab. – XX a. pr. knygos ir skaitymo kultūrą, bet ir žymiai vėlesnio laikotarpio knygos sklaidos visuomenėje aplinkybes, todėl yra šaltinis knygos ir rašto istorijos tyrinėjimams ir gali pretenduoti į knygos paminklo statusą.

Didelė grėsmė šių leidinių išlikimui kyla dėl XIX a. – XX a. pr. naudoto nekokybiško popieriaus bei popierių ardančio mikroorganizmų poveikio. Šių leidinių būklę galima apibūdinti kaip smarkų nykimą.

Projektą finansuoja:

logo


Norėdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti. Daugiau apie slapukus.